Yusufeli Barajı'nın Zirvesinde Arp Dinletisi!

Arp sanatçısı Çağatay Akyol, Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3’üncü en yüksek barajı olan Yusufeli'nin zirvesinde "Aşık Veysel” dinletisi gerçekleştirdi.

Limak Vakfı tarafından geliştirilen "Sanat Her Yerde” projesiyle beraber müzik şantiyeye taşındı. Projenin ilk olarak ise Yusufeli Barajı’nda hayata geçirildi. Proje kapsamında Yusufeli Barajı’nın zirvesine çıkan arp sanatçısı Çağatay Akyol, baraj inşaatındaki çalışanlara nefes kesen bir arp dinletisi sundu. Yusufeli’nin zirvesinde verilen bu dinletide kendi bestelerini icra eden Akyol ayrıca Aşık Veysel’in türkülerine de yer verdi.


Dünya Müzik Tarihine Geçti

Akyol’un dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri üzerinde yükselen Yusufeli Barajı’nda sunduğu bu arp dinletisi ise dünya müzik tarihine geçti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Akyol, “Dünyanın en yüksek barajlarından Yusufeli’nin zirvesinde, arpın muhteşem sesini doğayla buluşturmak eşsiz bir deneyimdi. Bir barajda, zirvede ve tünellerde arp ile verilen ilk konser bu. Arpın kristalize su sesi, barajın ve tünellerin akustiğiyle birleşerek ortaya çıkan ses o denli muhteşem ki mikrofona dahi gerek duymadık.” dedi.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/yusufeli-barajinin-zirvesinde-arp-dinletisi-1711
 
Üst