Taliban Sözcüsü Mücahid Kronos’a konuştu: Yeni kabineyi birkaç güne kadar ilan edeceğiz

Taliban’ın 20 yıl aradan sonra Afganistan’da yönetimi yeniden ele geçirmesinin üzerinden iki hafta geçti. Dünya Afganistan’daki durumu, Taliban’dan kaçan Afganların hikâyelerini ve Kabil Havalimanı’ndaki izdihamı konuşuyor. Peki, Kabil’de son durum ne? Sokaklar ne durumda? İnsanlar neler konuşuyor, ne düşünüyor? Taliban yetkilileri ne diyor? Kronos, Kabil’de Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid ile görüştü ve arkasından gergin bir bekleyiş içindeki insanlarla konuşarak sokakların nabzını tuttu…

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid öncelikle ülkede yaşanan kaosa değiniyor ve “Kabinenin ilan edilmesine sayılı günler kaldı. Kabine açıklandıktan sonra tüm devlet kurumları normal bir şekilde açılacak” diyor. Ancak eğitimin ne şekilde ve nasıl olacağı konusunda şehirde endişe hakim.

DSC_8145-300x200.jpg

Yıllardır basına yüzünü göstermeyen Mücahit, “Biz bundan sonra ülkede kargaşanın yaşanmasını istemiyoruz. İslam hükümeti çatısı altında vatandaşlarımızın güvenliğini sağlayacağız. Hükümetimiz İslam’ın belirlediği çizgisi üzerinde kurulacak” dedi.

Taliban Sözcüsü, ABD güçlerinin 31 Ağustos sonrası ülkede kalmasını istemediklerini bir kez daha üstüne basa basa vurgulayarak, “Kalması gözükmüyor ve bir yabancı asker bile kalsa bunu işgal olarak değerlendiriyoruz” dedi. Zabiullah Mücahit, ayrıca Taliban’ın başkenti Kandahar’a taşıyacağı yönündeki iddiayı da reddederek, haberleri “gerçek dışı” olarak niteledi.

OKULLAR KAPALI, MEMURLAR MAAŞ ALAMIYOR

Kabil Taliban’ın eline geçtikten sonra, asayiş olayları azaldı ama ekonomik sıkıntı, bankaların halka sınırlı hizmet sunması, devlet memurlarının maaşlarının alamaması, işsizlik oranın gün geçtikçe artması, üniversite ve liselerin halen kapalı olması insanların geleceğe dair endişelerini pekiştiriyor.

Kabil sokaklarında halk tedirgin ve perişan. Kimi işsizlikten şikayet ediyor, kimi de yoksulluktan. Biri “Benim eğitimim ne olacak” derken, bir başkası da geleceğini düşünüyor.

DSC_8166-300x200.jpg

Yaklaşık 6 milyon nüfusu olan Kabil’de Taliban yönetiminden önce adam kaçırma, araba ve telefon hırsızlıkları çok sık yaşanıyordu. Taliban geldikten sonra söz konusu problem azaldı, neredeyse bitme noktasına geldi. Bunun sebebi de Taliban’ın hırsızlığa karşı uyguladığı sert politika.

DSC_8141-300x199.jpg

ABDULLAH: 3 GÜNDÜR ÇALIŞMAK İÇİN GELİYORUM AMA İŞ BULAMIYORUM

Boya yaparak hayatını kazanan 60 yaşındaki Abdullah, “3 gündür pazara iş aramak için geliyorum ama bulamıyorum. Şartlar zorlaştı. Herkes bir ekmek peşinde. Zor günler geçiriyoruz” diyerek ülkeden, ‘bagajlara sığmadığı’ iddia edilen paralara kaçan eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani’ye sitem ediyor.

ATM’LERDEN EN FAZLA 200 DOLAR ÇEKİLEBİLİYOR

Taliban Kabil’i aldıktan sonra bütün bankalar kapandı ve işlemler askıya alındı. Hiç kimse hesaplarındaki parayı çekemezken, 2 gün önce ATM’ler açıldı, tabi belli bir kısıtlama ile. Bir kişi tek seferde en fazla 200 dolar çekebiliyor.

DSC_8150-300x200.jpg

ÜNİVERSİTE VE LİSELER KAPALI

Kabil’de yönetimin değişmesinin üzerinden iki hafta geçti ancak okulların durumu belirsizliğini koruyor. Cumartesi günü itibariyle birinci ve altıncı sınıflar açıldı. Ancak lise ve üniversitelerin açılıp açılmayacağı ise belirsiz.

ESNAF TEDİRGİN: BUGÜN SATTIĞIMIZ FİYATA YARIN KENDİMİZ ALAMIYORUZ

Kabil’de ekonomik sorunlar her geçen gün büyüyor. En büyük sorun ise Taliban’ın gelişiyle neredeyse her şeyin fiyatının iki katına çıkması. Esnaf müşteri bulamamaktan yakınıyor. Şefik ismindeki esnaf, yaşanan son olaylardan sonra tüm sınırların kapalı olması ve ürünlerin ülkeye gelmemesi nedeniyle fiyatların iki katına çıktığını söylüyor. Esnaf Şefik, “Şu an durum kötü, iş yok, müşteri yok. Bugünkü sattığımız fiyata yarın kendimiz alamıyoruz” diyor.

DSC_8134-300x200.jpg

TALİBAN ASKERLERİ KADINLARLA NASIL İLETİŞİM KURMAYI NEDEN BİLMİYOR?

Taliban Sözcüsü Mücahit, yaptığı basın toplantısında da temkini elden bırakmadı. Zabiullah Mücahit, “Kadınlar bizim hükümetimizde İslami değerler altında çalışacaklar. Şuan kadınların evde kalmalarını tavsiye ederiz. Çünkü Taliban askerleri kadınlarla nasıl iletişim kuracaklarını bilmiyorlar. Bunun eğitimini almamalarından dolayı bazı hassasiyetleri kavrayamıyorlar. Dolayısıyla biz hiçbir kadının bizim taraftan azarlanmasını ya da kınanmasını istemiyoruz. Güvenlik tam sağlandığı zaman kadınlar işlerine devam edebilirler. Bu çok geçici bir süreç” değerlendirmesinde bulundu.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTaliban’ın lider kadrosunda kim, kimdir? Haklarında neler biliniyor?​

    dTaliban kimdir? ABD’ye rağmen nasıl Afganistan’daki en büyük güç oldu?​

    dEl-Kaide’nin müttefiki Taliban IŞİD’e karşı savaşan bir güce nasıl dönüştü?​

    dTaliban’ın İslam anlayışı nedir? Türkiye ile benzer yönleri var mı?​
DSC_8265-300x194.jpg


TALİBAN SÖZCÜSÜ ZABİHULLAH MÜCAHİD KİMDİR?


Zabihullah Mücahid örgütün 2007’den beri sözcülüğünü yapmakla birlikte ilk kez basının karşısına bu hafta çıktı. Taliban sahadaki özellikle askeri gelişmelere ilişkin duyurularını onun aracılığıyla yapıyordu. Gazetecilerle sadece telefon, e-mail ve sosyal medya üzerinden temas kuruyordu. Hatta bu nedenle aynı adı kullanan bir kaç kişinin örgüt adına açıklama yaptığından şüpheleniliyordu. Mücahid’in yeni Taliban rejiminde kültür konularından sorumlu bakan olması bekleniyor. Peştuca ve Dari dillerini akıcı olarak konuşan Mücahid Pakistan’daki Hakkaniye medresesinde İslam hukuku okumuş.
 
Üst