SPD lideri Borajans: Türkiye’de demokrasideki sorunları görmezden gelemeyiz

Almanya’da seçim öncesi anketlerde ilk sırada görülen SPD’nin Eş Genel Başkanı Norbert Walter Borjans “Türkiye hem Almanya hem de AB için önemli ama sorunları da konuşmalıyız. Türkiye’de düşünce özgürlüğü ve demokrasiden yana olanlara karşı hiç adil olmayan bir tutum olur.” dedi.

Almanya’nın Köln kentinde Türk- Alman İşinsanları Derneği’nin (TDU) düzenlediği “İşverenler Buluşması” adlı etkinliğe katılan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Genel Başkanı Norbert Walter Borjans, etkinlikten sonra DW Türkçe’ye açıklamalarda

Borajans, seçimden sonra iktidara gelmeleri durumunda mevcut sorunlara rağmen olumlu istikamette sürdürmekten yana olduğunu belirterek, “Türkiye’de demokrasi alanında kaydedilen olumsuzlukları görmezden gelemeyiz” dedi.

‘SORUNLARA KONUŞARAK ÇÖZÜM BULUNABİLİR’

“SPD’nin Türkiye ile iyi bir ilişkisi ve Türkiye’ye büyük ilgisi var” diye konuşan Borjans, “Biz hep şunu söyledik, görüşmeleri durdurmanın bir mantığı yok. Sorunlara sadece konuşarak çözüm bulunabilir. Ama buna karşın elbette SPD de bazı sorunlu noktalar olduğunu görüyor. Türkiye’de kardeş parti Sosyal Demokratlar da dahil siyasi faaliyetler engelleniyor. Bu durum bizim basitçe kabullenip, ‘boş ver bunu görmezden gelelim ve gündeme bakmaya devam edelim’ diyeceğimiz bir durum değil. Bu Türkiye’de düşünce özgürlüğü ve demokrasiden yana olanlara karşı hiç adil olmayan bir tutum olur. Bu alanda noksanlar var, sorunlar var. Eğer onlara değinmezsek yanlış yapmış oluruz” diye konuştu.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAlmanya pek çok ‘ilki’ barındıran sonucu belirsiz bir seçime giriyor​

    dAlmanya’da Maliye ve Adalet Bakanlıklarına “kara para” operasyonu​


‘DEMOKRATİK DEĞERLERDEKİ GERİLEMELERİ GÖRÜYORUZ’

Türkiye’de demokratik değerlerde kaydedilen gerilemeleri yakından gözlemlediklerine işaret eden Borajan, bu alanda yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye’nin AB üyeliği sürecine de olumsuz yansıdığını ifade etti.

Türkiye’nin AB üyeliği konusunda da karşılıklı diyaloğun sürdürülmesi gerektiğine işaret eden Borjans, buna karşın AB’nin salt Türkiye ile değil kendi içindeki üye ülkelerle de görüş ayrılıkları bulunduğunu belirtti. Borjans, “Sadece dışarıda olanlarla yaşanmıyor bu tür sorunlar. Bu tür farklılıkların ve sorunların üzerine de konuşmak mümkün olmalı. Aksi halde öyle bir iklim oluşur ki, burada ülkede de bize faydası olmaz. Kesinlikle birlikte konuşmalıyız. Müzakereleri asla sonlandırmamalıyız” dedi.

‘YATARIMCILAR ETKİLENİYOR’

Türkiye’deki siyasi ortamın ekonomik ilişkilere de yansıdığını ifade eden Norbert Walter Borjans, “Biz Almanya olarak yatırımcıları bir yere gitmeye zorlayan ya da onların gitmesini yasaklayan bir ülke değiliz. Ama bu durum yatırımcıların uzak durmasına yol açacaktır. Yatırımcıların kendilerine yol çizerken belirli güvenceleri aramalarını anlıyorum. Bunlar da bizim siyasi partnerlerimizle üzerinde konuşmamız gerekenler, bunu da yapıyoruz” dedi.

Kendisinin de Türk toplumu ile 20 yılı aşan yoğun bir ilişkisi olduğunun altını çizen Borjans şöyle devam etti: “Türk Alman İş İnsanları Derneği gibi oluşumlarla 20 yıldır çok yakın ilişki içindeyim. Bu bağlamda Almanya’daki Türk toplumu ile de kişisel yakın bir bağım oluştu. Bu ilişkilerimi korudum ve geliştirdim. Ailevi ilişkilerim de bu bağlamda güçlendi. Gelinim de Türk. Adı Alev Borjans.”
 
Üst