Kabil havalimanının kontrolünü alan Taliban zafer ilan etti

Son ABD askeri birliklerinin Afganistan’dan çekilmesinden saatler sonra, Taliban liderleri, özel kuvvetler teçhizatı giyinmiş askeri muhafızlar eşliğinde Kabil havaalanına girerek zaferlerini ilan ettiler.

Havalimanını devralmaya giden Taliban heyetine liderlik eden sözcü Zabihullah Mücahid orada basına yaptığı açıklamada, “Afganistan’ı tebrik ederim, bu zafer hepimizin. Amerika yenildi, askeri operasyonlarla hedeflerine ulaşamadı” dedi.

Taliban’ın “Badri 313” adlı özel kuvvetler birliği, havalimanında ABD tüfeklerini sallayarak ve grubun beyaz bayrağını dalgalandırarak fotoğraf çektirdi.

15 Ağustos’ta Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinden bu yana havaalanı kaotik bir tahliye operasyonunun merkezinde yer aldı. ABD ve müttefikleri, Taliban’ın misillemesinden korkan hem kendi vatandaşları hem de Afganlı 100.000’den fazla insanı havadan tahliye etti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAfganistan’dan son ABD askeri uçağı da ayrıldı, geri çekilme tamamlandı​

    dBlinken: Afganistan’la ilişkilerimize artık diplomasi önderlik edecek​

    dTaliban mı kazandı, ABD mi kaybetti?​
Havaalanının güvenliğinin sağlanması kilit bir konu ve Taliban defalarca Afganistan’da herhangi bir yabancı askeri varlığı kabul etmeyeceğini vurguladı. Havalimanının sivil işletmesini devralmak için Türkiye ile görüşmelerin sürdürüldüğü, fakat henüz bir anlaşmaya varılmadığı bildirildi.
 
Üst