Danimarka “normal hayata” döndüğünü ilan ederek tüm Covid-19 kısıtlamalarını kaldırdı

Danimarka hükümeti yaklaşık 550 gündür uyguladığı kısıtlamaları tümüyle kaldırmaya karar vererek koronavirüsün artık “toplum için kritik bir tehdit” olmadığını ilan etti.

Ülke yetkilileri, sürü bağışıklığına ulaşıldığını iddia etmeseler de, kararlarının haklılığının kanıtı olarak ulaştıkları yüksek aşılama oranını gösterdiler. Tüm sakinlerinin yaklaşık yüzde 75’ini tamamen aşılayan Danimarka aşılama oranında dünyada en iyi ülkeler arasında bulunuyor. Danimarka ayrıca Avrupa’da halihazırda en düşük vaka sayılarının tespit edildiği ülkelerden biri.

Danimarka Sağlık Bakanı kararı “tamamen yeni bir dönemin” başlangıcı olarak takdim etti. Sağlık Bakanı Magnus Heunicke yaptığı açıklamada, “Salgın yönetimimizde önemli bir kilometre taşına ulaştık. Bu başarı, aşılamada uzun bir yol kat ettiğimiz, güçlü salgın kontrolüne sahip olduğumuz ve tüm Danimarka nüfusunun bunu için muazzam bir çaba sarf etmesi sayesinde gerçekleşti” dedi. Ülke içindeki tüm kısıtlamalar kaldırılırken Danimarka’ya dışarıdan yapılacak seyahatlere ilişkin getirilen kısıtlamalar yürürlükte bırakıldı.

Danimarka, 11 Mart 2020’de karantinayı başlatan, okulları ve restoranları kapatan ve halka açık toplantıları kısıtlayan ilk Avrupa ülkelerinden biriydi. Ardından, bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, dijital aşı kartını yayınlayan ilk ülkeler arasında yer aldı.

Danimarka’nın Statens Serum Enstitüsü’nden Tyra Grove Krause Temmuz ayı sonlarında yaptığı açıklamada, “Birçok ülke bu baharda üçüncü bir dalga yaşadılar ve ama bizde üçüncü bir dalga olmadı Bunun kapsamlı testlerden kaynaklandığını düşünüyorum” dedi.

Danimarka hükümeti haftalardır ülkenin içindeki kuralları kademeli olarak gevşetiyordu. Geçen ay, yetkililer maske zorunluluklarını havaalanı dışındaki her yer için kaldırdılar. Sakinlerin artık barlara, restoranlara, gece kulüplerine veya stadyumlara girmek için dijital aşı pasaportunu kullanmaları gerekmeyecek.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dBiden, 100 milyon kişiyi etkileyecek yeni Covid-19 önlemlerini açıkladı​

    dAlmanya Covid-19 salgını için artık vaka değil hasta sayısını dikkate alacak​
Danimarka’nın en büyük gazetelerinden biri olan Politiken’in başyazısında “10 Eylül özel bir gün, bir sevinç günüdür. … Normale döndük.” denildi. Bununla birlikte Danimarka sağlık yetkilileri, vakalar ve hastaneye yatışlar bir kez daha tehlikeli seviyelere çıkarsa kısıtlamaların geri dönebileceğini vurguladı. Sağlık bakanı Heunicke geçen ay yaptığı açıklamada, “Şu anda iyi bir yerde olmamıza rağmen salgının sonuna gelmedik” dedi.
 
Üst